درادامه رویداد هفت رنگ ( هفته پژوهشی، آموزشی انجمن صنفی طراحان گرافیک متحرک شهر تهران و دانشگاه سوره ) نشست کارگاه آموزشی شیوه‌ها و روند پژوهش‌های علمی در روز چهارشنبه ۲۲ ام اسفند ماه ۹۷ در محل سالن اجتماعات دانشگاه سوره برگزار شد.
در ابتدای نشست عمارعیسی پور، دبیر کل هفت رنگ در خصوص ماهیت پژوهشی، آموزشی هفت رنگ و نیاز به پژوهش در این حوزه توضیح داده و به ضرورت این نشست اشاره کرد و از دست اندرکاران و شرکت کنندگان نشست قدردانی نمود.
در ادامه سجاد صبور، دبیر اجرایی هفت درمورد فراخوان هفت رنگ و بخش مقاله نویسی و شرایط آن نکاتی را یادآور شد و از دانشجویان و هنرمندان و اعضای انجمن صنفی طراحان گرافیک متحرک شهر تهران برای شرکت در این بخش دعوت نمود.
در ادامه از استادان مدعو دعوت شد تا در خصوص آشنایی با روند انجام پژوهش‌های علمی و مراحل تدوین مقالات پژوهشی به بحث و گفتگو بپردازند؛


در بخش اول دکتر سجاد باغبان ماهر اذعان کردند
انجام پژوهش علمی و آکادمیک مراحل و روش های مشخصی دارد که شناخت آن موجب دقیق شدن نتایج حاصل از پژوهش می‌شود و پژوهشگر را از دوباره کاری و آزمودن راه های بی نتیجه بازمی‌دارد.
که از جمله می‌توان به روش تدوین پروپزال، بررسی پیشینه تحقیق، یافتن نقطه آغاز پژوهش، ساختن فرضیه‌ها و انتخاب درست روش تحقیق اشاره کرد.
همچنین دکتر باغبان نقطه آغاز پژوهش را مفهوم و کانسپت دانستند.
در ادامه دکتر فواد نجم الدین در ابتدای صحبت‌ها نقطه آغاز یک پژوهش را پرسش دانست و به تشریح انواع پرسش؛ تجربی، تاریخی، معنایی و فلسفی پرداخت و اشاره کرد رایج ترین شیوه ارائه نتایج پژوهش ها و تحقیقات به جامعه هنری یا دانشگاهی، انتشار مقالات پژوهشی است.
وی در ادامه افزود تدوین این مقاله‌ها شیوه‌ی پذیرفته شده‌ای در نظام آکادمیک دارد و گاهی این شیوه‌ها در مجلات به گونه‌ای متفاوت طرح می شود.
ولی در کل چکیده، مقدمه، طرح مساله، بررسی یافته ها و ارایه نتایج کار، بخش های اصلی هر مقاله علمی محسوب می‌شود.
و همچنین مقالات علمی باید از یک شیوه‌نامه‌ی معتبر برای ارجاع دهی استفاده بکنند.
در انتهای جلسه حاضرین سوالات خود را در خصوص موضوعات پایان نامه و مقاله طرح و با استادان به گفتگو پرداختند
همچنین در خصوص محور های مقاله نویسی و موضوعاتی از طرف سخنرانان و حاضرین پیشنهاد شد.
پس از اتمام جلسه از طرف شورای آموزش هفت رنگ، جلال اشرفیان و عمار عیسی پور از آقایان نجم الدین و باغبان تقدیر و تشکر به عمل آوردند
همچنین مقرر شد به هنرمندان و دانشجویانی که در این جلسه شرکت نمودند گواهی شرکت در این جلسه تقدیم شود.

سوابق سجاد باغبان ماهر:
دکتری تاریخ تحلیلی و تطبیقی هنر
عضو هیئت علمی و مدیر گروه موزه و گردشگری، دانشگاه هنر اصفهان
فعالیت اجرایی؛ مدیر گالری ساربان و معاون پژوهشی سابق خانه هنرمندان ایران
سوابق تدریس؛ دانشگاه علم و فرهنگ تهران، نبی اکرم تبریز و دانشگاه هنر اصفهان

سوابق فواد نجم الدین:
دکتری پژوهش هنر
عضو هیئت علمی و مدیر گروه ارتباط تصویری دانشگاه علم و فرهنگ
فعالیت در حوزه نقد و تصویر پژوهی
سوابق تدریس؛ دانشگاه علم و فرهنگ تهران، نبی اکرم تبریز